Winter Tunes

29. 1. 2017


Vždy mi viac vyhovovalo chladnejšie počasie. Keď si spomeniem na zimu z detstva, vybaví sa mi vôňa sušiacich sa mokrých oteplovákov na radiátore, nekonečné sánkovačky a dvojhodinové cesty zo školy, počas ktorých sme sa so spolužiačkami na taškách spúšťali z každého kopca, ktorý bol o trošku väčší než my samy. Ešteže po novom roku poriadne prituhlo a príroda vyzerá tak, ako si ju z tých čias pamätám. Rozdiel je len v tom, že som sa ešte nespustila na sánkach či na lopate zo žiadneho kopca a staré oteplováky zostali moľami rozožraté niekde u starej mamy na povale. Okrem toho som časom prišla aj na to, že čerstvo napadaný sneh si môžem užiť aj inak ako s roztápajúcou sa guľou za krkom.  Napríklad tak, že si pripravím čaj alebo horúcu čokoládu a pri počúvaní „zimných melódií“ si vychutnávam pohľad z okna na zamrznutú krajinu. Pri ktorých skladbách si automaticky predstavím túto idylku? Čítajte...

I have always felt more comfortable with colder weather. When I recall the winters of my childhood I must think of the scent of wet salopettes being dried on a radiator, endless sledging and two-hour long walks from school which we used to spent sledging down every hill we had in our way and which was a bit bigger than we were -using our schoolbags. Thank God that after New Year’s Eve it got even colder and the nature looks the same as I remember it from those days. The only difference is that I haven’t sledged anything yet and my old salopettes must lay eaten through by moths somewhere at my grandma’s attic. With time I have also realized that I can enjoy the freshly fallen snow in a different way than just with having a snowball melted behind my neck. I can for example prepare some tea or hot chocolate and while listening to some “winter tunes“ I can enjoy observing the frozen countryside from distance. Which songs automatically make me want to get cosy like this? Well, let‘s continue…

Tori Amos – Winter


Zimnou piesňou número uno je Winter od božskej Tori Amos. Text tejto piesne som si obľúbila tak veľmi, až som o ňom počas štúdia na výške napísala krátku esej. Môžem ju počúvať neustále dokola a nikdy sa mi neomrzí. Hlavnou témou skladby je dospievanie a plynutie času, s ktorým súvisí aj nevyhnutná smrť. V skladbe sa miešajú myšlienky na zimu života s novým začiatkom presne tak, ako vždy v tomto ročnom období, keď ľudia s príchodom nového roka zvyčajne prehodnocujú svoje konanie.

A número uno winter track must be Winter by the amazing Tori Amos. I fell in love with its lyrics so much, that when I was in University I had to write a short essay about it. I can have this song on repeat and I never grow sick o fit. It deals with difficulties of growing up and passing of time which inevitably ends with death. The song cleverly blends thoughts on winter of life with thoughts on new beginnings identically to what we experience in this season when the New Year approaches and people focus on evaluating their past endeavours.

Nightwish – Walking in the Air


Vďaka rozprávkovej piesni Walking in the air som si pred dávnymi rokmi raz v zime zamilovala Nightwish. Nikdy nezabudnem na to, ako som ju bola schopná počúvať takmer každý deň z opotrebovaného cédečka (a vždy po tme lebo iba vtedy to malo tú správnu atmošku). DVD From Wishes To Eternity som mala na prvom počítači podobne opozerané, ako veľmi bola obohraná jeho CD verzia. Napriek tomu, že kapela za tie roky prešla viacerými personálnymi zmenami a dnes tvorí hudbu na úplne inej úrovni, sa k tejto ich klasike v zimnom období veľmi rada vraciam.

Many years ago, thanks to this fairy-tale song Walking in the air  I have once during winter fell in love with the music of Nightwish. I will never forget how I could spend every evening wearing headphones and listening to it from a worn out CD (and it had to be in the dark because only then it had the right atmosphere :D). The DVD From Wishes To Eternity – which this version comes from, was overplayed on my first pc the same way its CD copy was. Despite the fact that the band has undergone many changes with regard to its members and that their current music is out of this world, I still like to go back to this classic song when winter comes.

Insomnium –  Winter‘s Gate


Skladba, ktorá trvá neuveriteľných 40 minút je rozdelená do siedmych celkov a rozpráva príbeh skupiny Vikingov, ktorá sa vyberie na cestu k bájnemu ostrovu aj napriek blížiacej sa zradnej zime. Vystrieda sa v nej neskutočné množstvo nálad, pričom bezútešnosť pochmúrnych a mrazivých dní sa fínskym melodikom podarilo zachytiť naozaj dôveryhodne.

This unbelievable 40-minute track split into seven pieces tells a story of a group of Vikings that set off on a journey to a fabled island despite a treacherous winter drawing near. It features an enormous amount of moods which alter the general feeling of freezing dreary days. How the Finnish melodic death metal pioneers have managed to musically capture a severe winter seems very credible to me.

Katie Melua – Dreams on Fire


Najčerstvejším prírastkom k piesniam s neuveriteľne zimnou atmosférou je pilotný singel britskej speváčky Katie Melua z posledného albumu In Winter (to sú ale súvislosti, čo? :D). V sprievode gruzínskeho ženského zboru dostala skladba priam sviatočný nádych, nemyslíte? Presne takéto niečo ma dokáže maximálne zrelaxovať po náročnom dni.

My latest addition to the songs with wintry atmosphere is the British musician Katie Melua‘s pilot single from the recently released album In Winter (what a coincidence, huh? D). Accompanied by the Georgian all-woman singing choir the song gets almost a festive touch, don‘t you think? This is exactly the type of record which gets me relaxed to the max after a long day.

Loreena Mckennitt – Snow


Pocit pri sledovaní ťažko padajúcich chumáčov je taký upokojujúci ako relax pri pohľade na morské vlny či na pokojnú hladinu jazera, na ktorej sa sem tam niečo zavlní.  Pri počúvaní zhudobnenej básne kanadského básnika Archibalda Lampmana sa derú na povrch sentimentálne spomienky a srdce sa naplní zvláštnym pocitom pokoja. Loreeninu hudbu obdivujem už dlhý čas, no jej zimné piesne majú v sebe obzvlášť magickú atmosféru.

The feeling you get while watching the heavy snowflakes falling has a similarly calming effect as when you are observing the sea waves or the quiet surface of a lake which ripples here and there. While listening to the the poem by the Canadian Archibald Lampman set to music, the sentimental memories force their way out and my heart fills with a queer sense of peace. I have adored Loreena‘s music for a long time now, but especially her winter folk songs have purely magical atmosphere.

Turisas -  The Bosphorus Freezes Over


Neskutočne epická pieseň z albumu, ktorý sa venuje Varjagom – Vikingom, ktorí slúžili v byzantskej ríši ako osobná stráž cisára. Skladba o zamrznutom Bospore je interpretáciou textu z runového nápisu, ktorý zanechal na kamennom levovi v prístave gréckeho mesta Piraeus neznámy člen Varjagskej družiny (pravdepodobne tadiaľ prechádzali kvôli obchodu). Zakaždým keď počujem túto pieseň na záver albumu, neubránim sa zimomriavkam.

This is an unbelievably epic song from the album which deals with Varangians – Vikings who served as Emperor’s guards in the Byzantine Empire. The song about the frozen Bosphorus is an interpretation of a rune text which was carved into a stone lion in the Greek port of Piraeus by a unknown Northman (a Varangian probably passing there on a trade route). Each time I listen to this ending of the entire album, I can’t help getting goose bumps.

7 komentárov :

 1. Zajímavé typy na hudbu, nikdy mě nenapadlo, že něco může evokovat zimu, tedy krom vánočních písní. :)

  Červená V.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no to áno, koledy k tomu tiež patria... ale keď je po sviatkoch, zima je ešte dlhá :D

   Odstrániť
 2. Ja zimu milujem a úplne chápem, prečo si vybrala tieto pesničky :D

  Pozývam teba aj tvojich čitateľov na moju súťaž, ktorá je na blogu GIVEAWAY

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak to já jsem zase letní typ.
  Ale když jsem byla malá, bylo mi jedno, jestli je léto nebo zima. Vždy jsem si našla zábavu a hrála jsem si na max. :-D V té době jsem se těšila na každé roční období. :-D :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. je pravda, že keď človek dospeje tak je zima oveľa otravnejšia ako v detstve :D

   Odstrániť

Made With Love By The Dutch Lady Designs