Deep Purple in Ostrava

7. 11. 2015


Minulý týždeň sme sa boli vyblázniť až na dva celkom odlišné koncerty. Prvým interpretom bola  anglická hard rocková legenda Deep Purple, ktorej concert sa konal v Ostrave. Ako to tam teda vyzeralo?

Last week we went to have some fun to two totally different shows. The first one was the English hard rock legend Deep Purple, which played in Ostrava. So how was it? 

Koncert odštartovala mladá nemecká formácia Whiskey Foundation. Musím uznať ,že hudobne išlo o adekvátnu náhradu pôvodnej predkapely Rival Sons, ktorá sa kvôli nahrávaniu nového albumu na turné pripojí až neskôr (škoda). Ich set ma celkom zaujal, aj keď niektoré piesne sa mi dosť zlievali do seba… O to zábavnejšie bolo pre mňa zisťovať, či je basákom žena alebo muž, keďže sme ho videli celý koncert od chrbta (a mal na sebe niečo, čo vyzeralo ako tie najcoolovejšie pyžamové nohavice na svete :D). Neskôr som sa dozvedela, že kapele v Ostrave ukradli polovicu nástrojov, no aj napriek tomuto incidentu sa im podarilo koncert šťastne odohrať. Hoci im to miestami z bední nepríjemne chrčalo.


The gig was launched by the young German band Whiskey Foundation. I have to admit that musically they were a very good alternative to the original supporting act – Rival Sons, who will join the tour a bit later due to the recording of their new album (true pity). Whiskey Foundation’ set caught my attention quite a bit, although some of the songs seemed to blend together…. What entertained me in the meantime was my guessing whether the bass player is a man or woman because I only saw his back most of the time (It was a guy! And he was wearing the coolest looking pyjama trousers ever :D). Later I found out that when the band came to Ostrava, someone stole almost half of their instruments but luckily despite this incident they were able to do the show. Even though there were crackling noises coming out of their amps. 

Hard rocková legenda Deep Purple nerobila drahoty a začala hrať presne podľa plánu. Striedali v počte prevažujúce novšie skladby s tvorbou zo starších rokov, a aj keď nie som ich najväčší fanúšik, viaceré mojim uškám neznáme skladby sa mi dostali pod kožu (napr. taký Vincent Price). Piesne servírovali publiku jednu za druhou, bez zbytočných prestávok. Aj napriek rýchlemu tempu večera som si však začala všímať, že interakcia s publikom bola počas večera sporadická. Samotní členovia hrali vynikajúco, no akosi mi chýbalo to pomyselné spojenie medzi umelcom a fanúšikmi, ktorého som sa dočkala bohužiaľ až na konci, pri najznámejších hitovkách… Kapela sa počas celého koncertu držala skôr v úzadí a veľa sa nenachodila (čo sa vzhľadom na pokročilý vek dá aj očakávať, no nedalo mi nespomenúť si na Ozzyho Osbourna (66), ktorý stále dokáže na pódiu skákať a pobehovať sem a tam). No okrem úsmevu na tvári radosť z hrania veľmi neprejavovali a miestami som mala pocit (nech ma teraz všetci hardcore fanúšikovia ukameňujú), že skôr hrajú pre seba ako pre publikum.  Ba čo viac, neušlo mi ani, že frontman Ian Gillan medzi pesničkami často pokašliaval. Našťastie všetci členovia zázračne ožili pri záverečných skladbách Smoke on the Water, Hush a Black Night.


Well-known legend of hard rock didn’t make a great fuss over it and kicked off the show as per schedule. The predominating newer songs were alternating with their older work and even if I’m not their biggest fan, some tracks which had been unknown to me got right under my skin (for example Vincent Price). The songs were served to the audience one after another without lengthy breaks. Despite the fast pace of the evening I started noticing that the interaction with the audience was quite sporadic. The band members were playing like professionals but I somehow missed the abstract connection between the artist and his fans. Luckily, by the time the show was over, this situation changed when they were playing their biggest hits. The band kept standing more in the back of the stage and the musicians haven’t jumped or walked that much  (considering their age you cannot really expect more, but it reminded me of Ozzy Osbourne (66) who still manages to jump around the stage on his shows). Without the smile on their faces you wouldn’t really tell whether they are truly enjoying the concert or not because they didn’t show it that much. At times I even had the impression (feel free to hate me for it) that they are playing more for themselves than for the audience. Moreover I couldn’t help but notice that the frontman Ian Gillan has been coughing between the songs quite often. Thank God they were saving their energy for the last songs – Smoke on the Water, Hush and Black Night. Medzi nádherné momenty koncertu musím zaradiť nadpozemské  gitarové sóla Steve-a Morsa ale aj chvíľu, kedy z klávesov Dona Aireyho odznela Smetanova Vltava a Dvořákova Novosvetská symfónia. Diváci ho za túto vzácnu vsuvku odmenili búrlivým potleskom.  Sklamalo ma, že moja obľúbená Sometimes I Feel Like Screaming počas večera neodznela ale rovnako si uvedomujem, že pri takej bohatej tvorbe, ktorou sa môže Deep Purple pýšiť, musí byť naozaj náročné zostavovať setlist tak, aby sa vyhovelo všetkým.


Anyway, there were still plenty of beautiful moments during the show. Steve Morse’s guitar solos and Don Airey playing Smetana’s Vltava (or "The Moldau" in German) and Dvořák’s New World Symphony being just some of them. To show its gratitude, the audience has granted the musicians with appreciative applause. I was a bit disappointed that they didn‘t play my favourite Sometimes I Feel Like Screaming, however, I can imagine how difficult it must be to choose from such a rich discography that Deep Purple can boast of. Settling the setlist to please everyone for the shows must be really challenging. 

1 komentár :

Made With Love By The Dutch Lady Designs