10 Favourite Feelings

16. 7. 2015
1.     Keď sa ráno zobudím a slnko vstáva so mnou
When you wake up and the sun is rising with you
Jasná obloha, príjemné teplo a ostrý vzduch. Patrím medzi ranné vtáčatá a nič mi nedokáže navodiť lepšiu náladu ako vstávanie v slnkom zobúdzajúcej sa krajine. Spojenie nový deň – nový začiatok tak nadobúda úplne iný rozmer.

Bright sky, pleasantly warm sun and fresh air combined. Yes, I am one of the early risers and nothing makes my mood better than waking up in the sunlit country. Suddenly the expression new day – new beginning acquires entirely new meaning.

2.     Keď na koncerte zahrajú moju obľúbenú pieseň
When a band plays your favourite song at a concert
Poznáte to. Vždy existujú piesne, ktoré aj keď nie sú hitom číslo 1, patria medzi vaše obľúbené a z času na čas ich kapela, či interpret, zahrajú aj naživo. Keď v takej chvíli začujem prvé tóny celý svet okolo sa rozplynie a vychutnávam si každú sekundu. Vytváram si v hlave silnú spomienku na túto zvláštnu príležitosť, ktorá mi bude v mysli rezonovať zakaždým, keď si pieseň pustím sama.
  
I bet you are familiar with this. There are always certain songs which although are not exactly the number 1 singles, you still grow pretty fond of them and the band even plays them live from time to time. When it happens and I hear the first tones, the whole world around me disappears and I find myself enjoying each second of it. I am making a strong memory of this special moment which will resonate with me every time I play the song back home.


3.     Keď prekonám svoj strach
When you overcome your fears
Každý máme z niečoho strach. Hrdlo nám ide vyskočiť z hrude, potia sa nám ruky a zvýši sa tep aj pri takých banalitách ako sú nečakané stretnutia s pavúkmi . Strach tvorí súčasť nášho života a ak sa nenaučíme s ním vyrovnať, nemusí sa nám to vyplatiť. Moja rada znie: vytrénujte sa od úplných maličkostí až po vážnejšie situácie. Nakoniec si všetci uvedomíme, že väčšina strachu je buď úplne neopodstatnená alebo je len v našej mysli. Pocit oslobodenia je potom o to opojnejší!

Each one of use fears something. We feel as if our heart was going to jump of our chests and our hands sweat even over such banalities as unexpected encounters with spiders.  Fear is part of our lives and if we don’t find a way how to cope with it, we might lose ourselves in our insecurities. My advice is: train yourself gradually from small things to more serious situations. In the end we will all realize that the majority of our fears is either unjustified or only in our minds. Then the feeling of breaking free is even more intoxicating!


4.     Keď niekoho prekvapím drobným darčekom
When you surprise someone with a gift
Vždy keď môžem, snažím sa robiť ľudí okolo seba šťastnými. Nie je to, samozrejme, žiadne pravidlo a nerozdávam darčeky všade, kam chodím. No nepoznám príjemnejší pocit ako keď niekomu urobím radosť maličkosťou. Ak na niečo špeciálne nenaďabím nejakým nedopatrením, vyberaním darčeka strávim väčšinou celkom dlhý čas. Úsmev na tvári obdarovaného je mi však dostatočným uspokojením.

I always try to make people around me happy. Obviously, this is not some kind of a rule and I don’t go around giving gifts to everyone all day. Yet I believe there is not a more pleasant feeling that could be compared to the moment when you surprise someone with a small gift. If I don’t find the right present accidentally I usually spend quite a lot of time searching for it. However, the smile on the receiver’s face is enough of a gratification.


5.     Keď sa schyľuje k prvému zimnému snehu a dokážem ho cítiť vo vzduchu
When the first winter snow arrives and you can feel its smell in the air
Počasie býva v takúto dobu často vrtkavé a akoby sa ešte nevedelo rozhodnúť čo so sebou. Dážď striedajú suché obdobia s prízemným mrazom a predlžujúca sa noc robí dni melancholickejšími. Keď sa chystá na prvý sneh, vo vzduchu sa mieša vlhkosť s chladom, pričom padaním prvých vločiek prichádza zima. Táto chvíľa pre mňa asi nikdy neprestane byť očarujúcou...

The weather at this time is usually pretty changeable. The rain alternates with dry periods of ground frost and the longer nights make the days even more melancholic. When the first snow appears, the air humidity mixes with cold and the winter comes with first snowflakes. This moment just never ceases to amaze me.


6.     Keď sa vyštverám na kopec/horu
When you climb a hill/a mountain
Toľkokrát som si myslela, že to nezvládnem a priala si, aby ma radšej niekto odniesol. Zámienkou na hromženie mi bola každá vyvýšenina na ceste a potom to prišlo. Hlboký nádych, vánok vo vlasoch a kochanie sa nádherou navôkol. Verte mi, aj keď nemusíte byť hneď horolezec, ten pocit, keď sa dostanete na vrchol akéhokoľvek kopca, či hory je neopísateľný.

So many times I thought to myself that I can’t walk anymore, wished for someone else to carry me. I used to curse at each land elevation before it all came to me. I took a deep breath, felt the gentle wind in my hair and marvelled at the beauty surrounding me. Believe me; you don’t have to be some kind of mountain climber to experience this feeling when you get to the top of any hill or mountain. It simply defies description.


7.     Keď idem na hríby a nejaký aj nájdem
When you go to collect mushrooms and you actually find some
Aj vy chodievate v lete/na jeseň na hríby? Sú ľudia, ktorí majú skúsenostne vytipované miesta, kde VŽDY niečo nájdu, a potom sú takí ako ja, čo iba blúdia po lese kade tade a väčšinou nič. Ako náhle však niekde zočím AKÝKOĽVEK hríb, s iskrou v očiach sa potajomky vyberiem na to posvätné miesto.  Ak je môj nález aj jedlý, cítim sa zrazu ako šampión a objaviteľ Ameriky zároveň.

Do you go mushroom collecting in the summer/autumn? There are people who have their own spots where they ALWAYS find something and then there are those who are just wandering about the forest and do not find anything like me. The minute I catch sight of ANY mushroom, I secretly head to the sacred spot with a spark in my eyes. In case my findings are edible, I suddenly feel like a champion and the discoverer of America combined. 

8.     Keď dočítam dobrú knihu
When you finish a good book
Asi nie som jediná, kto postrehol, že tie NAOZAJ dobré knihy si v istých chvíľach vyžadujú poriadnu dávku odhodlania. Autori si radi nechávajú kľúčové fakty na záver (veď o čom by to inak celé bolo). Keď teda na posledných dvadsiatich stranách pochopíte celý príbeh nastane tzv. Aha-moment  uvedomenia a zrazu všetko začne dávať zmysel. Vtedy rýchlo zistíte aj to, či bola kniha naozaj dobrá alebo nie.

I believe I am not the only one who noticed that the books which are REALLY worth reading require at certain point quite an amount of your efforts. The authors tend to save the key facts to the end (what would be the point of reading it anyway if they would reveal everything at the beginning). When you find yourself reading through the last twenty-something pages and suddenly the whole story gets its shape in front of you, the AHA-moment takes its place and everything starts to make sense...It is also at this exact moment when you realize whether the book you’ve read was actually good or not.


9.     Keď vyrazím na cesty
When you set out on a journey/trip
Plánovanie je hotové a jediné čo mi zostáva je eufória z nepoznaného. Zoberiem si všetko nevyhnutné a bez očakávaní vyrážam na cudzie miesta. Adrenalín vo mne burcuje pocit nadšenia a ja nechávam všetko za sebou.  Nemám čo stratiť pretože je čas dozvedieť sa o svojom okolí a o sebe niečo viac. Pripravení?

Planning phase is over and the only thing that’s left is the euphoria of the unknown. I grab all that is necessary and hit the road with no expectations. The adrenaline within me stimulates the feeling of excitement and I leave everything behind. I have nothing to lose because it‘s time to learn something about the world and myself. Are you ready?

10.    Keď si pri nejakej príležitosti uvedomím, že sa ťažko vynaložené úsilie oplatilo
When you realize that hard work really pays off
Či už ide o školu, prácu či fyzické schopnosti, myslím si, že ak niečo veľmi chcete a ste ochotní sa pre to istým spôsobom obetovať a vynaložiť dostatočné úsilie, časom sa Vám to vráti. Netrpezlivosť bokom, keďže výsledky snaženia sa väčšinou prejavia až s odstupom času. Ten pocit uvedomenia je potom na nezaplatenie J

Whether it is school, work or body related I believe that when you really long for something and you are willing to sacrifice yourself for it the efforts invested will pay off. However, you should still be patient because the results of such efforts show themselves with time. The feeling of awareness when you realize it really works is just priceless J


Aké sú vaše obľúbené pocity? Kedy sa cítite najlepšie? Teším sa na Vaše komentáre!


What are your favorite feelings? When do you feel the best? I am looking forward to read your comments!

9 komentárov :

 1. Veľmi pekný článok o pocitoch :)
  Myslím, že s takýmto som sa ani nestretla a to ho robí tak zaujímavým a pekným.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Batty :) som rada, že sa páči!

   Odstrániť
 2. Krásny článok, vybrala si vážne top 10 :) všetky z nich beriem :)
  https://windinhairblog.wordpress.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ó aká pekná úvodná fotka a ten prvý bod to som tiež ja ;) :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. pekný článok :) a vážne dobré fotky! :)
  ale naopak, mne je aj trochu smutno keď dočítam dobrú knihu..
  http://apieceofusss.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Vě všem naprosto souhlasím a na té úvodní fotce (i na promoci samozřejmě) Ti to hrozně sluší :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ve všem s tebou souhlasím, moc pěkný článek :-)

  http://natalieholz.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Jeeej tak toto sa Ti podarilo! :) Inspirativne, na zamyslenie, prespikovane vybornymi fotkami... Uzila som si kazdy jeden bod :) Bol to pohlad dovnutra. Tvojho. A zaroven sa kazdy asi pozrel aj do vlastneho :) 12 bodov z 10tich! :))) Este by ma zaujimalo ta fotka pod bodom c. 3 - nerozvedies trochu preco si dala prave tu? :) Pristavila som sa pri nej a... tak nejak by som to rada vedela hlbsie :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj :) ďakujem za pekný kompliment! Fotka sa viaže k jednej situácii, kedy som mala strach niečo vyskúšať (myslela som si, že na to nemám), no prekonala som svoj strach a podarilo sa mi dostať sa na skvelú stáž na ktorú sa niekoľko krát do roka hlási obrovské množstvo mladých ľudí z celej Európy.. .a keď sa mi podarilo niečo také, rozhodla som sa konať úplne bez strachu a obáv a ísť si za tým čo chcem a čo sa mi páči - jednoducho skúšať :) Takáto zmena pohľadu mi úplne oslobodila hlavu, spoznala som vďaka nej skvelých ľudí, vyskúšala si mnoho vecí na ktoré by som so strachom jednoducho nemala gule :) a už sa k počiatočnej ustráchanosti veru nehodlám vrátiť :)

   Odstrániť

Made With Love By The Dutch Lady Designs