Spring Prague

12. 5. 2015


Tak ako existujú miesta, ktoré ma jednoducho asi nikdy špeciálne neohúria, sú tu tie druhé, ktorých sa neviem nabažiť. Stovežatá Praha na mňa zapôsobila ešte keď som bola dieťa. Pamätám si, že som ju vnímala ako tajomnú, rušnú, no najmä očarujúcu a dodnes pre mňa nezovšednela. Prečo teda patrí do mojich naj?

As there are places in the world that never captivated me in a special way, there are the ones I simply can‘t get enough of. Prague, city of hundred spires made a huge impression on me already when I was a child. I remember that I perceived it as very mysterious, busy but strikingly charming place. And it has never ceased to amaze me since then. So why does it belong to my favourites? Read on...

Charles Bridge / Karolov most

Hlavné mesto Českej republiky, ktoré by väčšina Európanov asi automaticky zaradila do tzv. východného bloku, leží naopak v západnej časti štátu. Keď však do našich krajín zavítate dávajte si pozor na jazyk, pretože sa nenachádzate vo východnej, ale v strednej Európe. Tajomná Praha leží na dolnom toku Vltavy, ktorá neodmysliteľne patrí k jej typickým črtám. Hlavnou dominantou mesta je Pražský hrad, ktorý tvorí najväčší hradný komplex na svete.

If you consider the capital of Czech Republic to be located in so-called Eastern bloc you are mistaken since it can be found in the Western part of the country. When you visit us, watch your tongue please because you are no longer in Eastern Europe but in its very centre. Mysterious Prague is situated on the lower reaches of Vltava river which is inseparably linked with the city‘s most typical features. Such dominant feature is also the Prague castle which is the largest castle complex in the world.

Prague Castle / Pražský hrad
View from the castle

St. Vitus Cathedral / Katedráôa Sv. Víta
Návštevníkom ponúka zaujímavú prehliadku celého hradného areálu spolu so vstupom nielen do nádhernej katedrály sv. Víta, ale aj do okolitých kostolov a bazilík vrátane Zlatej uličky, v ktorej sa na seba tlačia rozprávkovo drobné domčeky zo 16. storočia (v jednom z nich istú dobu žil aj svetoznámy Franz Kafka ale okrem neho sa tu stretávali aj iní básnici - František HalasJaroslav Seifert či Vítězslav Nezval). Väčšina turistov sa však na hrad chodieva iba pokochať výhľadom na mesto, prípadne obzrieť si podľa mňa nudnú výmenu stráží. Ja by som však viac odporúčala návštevu kráľovských záhrad, ktorá je zadarmo a pri peknom počasí sa naozaj oplatí. Na celú parádu si ale vyhraďte dostatok času, pretože keď sa budete predierať davmi v hradnom areáli, čas Vám bude bežať neskutočne rýchlo.

The tourist centres provide the visitors with a very interesting tour of the whole castle complex with entry to its beautiful St. Vitus Cathedral, surrounding churches and the Golden Lane with tiny 16th century houses pressed one to another (in one of them the well-known writer Franz Kafka lived for a certain amount of time and apart from him also other artists, mainly poets like František HalasJaroslav Seifert or Vítězslav Nezval used to meet here). Many tourists come to the castle to marvel at the amazing view on the whole city and to see (from my opinion pretty boring) changing of the guards. What I would recommend you more is to look into the Royal Garden next the castle. Walking there is free and when the weather‘s nice it’s really worth the visit. Still, please save yourself enough time because when you will be forcing your way out of the crowds in the castle, time will surely fly by. 

inside the cathedral / v katedrále
inside the Prague Castle / v Pražskom hrade
Crown jewels / Kráľovské klenoty
Golden Lane / Zlatá ulička
Royal Garden / Kráľovská záhrada
Royal Garden / Kráľovská záhrada
Z hradu (alebo ak si to prečítate opačne aj cestou naň) sa dá ísť viacerými cestami. Jednou môžete prejsť historickým centrom Malej Strany cez Nerudovu ulicu popri pravdepodobne najkrajšom barokovom kostole v krajine (Kostol sv. Mikuláša), až k umelcami preplnenému Karolovmu mostu. Odtiaľ je to už len na skok na Staromestské námestie s gotickou radnicou a slávnym pražským orlojom (mimochodom najstarší funkčný na svete). Druhou je možné sa cez kráľovské záhrady dostať do Valdštejnského paláca, ktorý mal pôvodne svojou krásou zatieniť aj samotný hrad. Po výstavbe bol sídlom najmocnejších a najbohatších šľachticov, pričom dnes v ňom sídli senát parlamentu Českej republiky. Nádvorie s prekrásnymi záhradami a všade sa potulujúcimi pávmi je sprístupnené takisto bez poplatku.

There are many ways of getting out of the castle area (if you read this in reverse, also getting TO the castle area). One can lead you through the Malá Strana historical centre and Nerudova Street by probably the most beautiful baroque church in the whole country (Saint Nicholas Church) right to the Charles Bridge, overcrowded with artists. From there it is just a few minutes to the Old Town Square with its gothic town hall and the oldest working astronomical clock in the world. The second option is to go through the Royal Garden to the Wallenstein Palace which was built to overshadow the beauty of the Prague castle itself. It was a place where the richest and most powerful noblemen once lived, but now it’s the home of the Czech Senate. The courtyard with beautiful gardens full of colourful flowers and peacocks is available to the visitors for free as well. 


Wallenstein Palace / Valdštejnský palác

Old Town Square / Staromestské námestie
The oldest working astronomical clock in the world / Najstarší funkčný orloj na svete

Počas našej poslednej návštevy sa nám počasie naozaj vydarilo a ak budete mať také šťastie aj Vy, určite nevynechajte prechádzku na Petřín. Tieto sady predstavujú najrozsiahlejšiu zelenú plochu v centre Prahy a verte mi, také krásne výhľady na mesto nebudete mat odnikiaľ. Na jar si romantickejšie miesto neviem ani predstaviť J. Na kopec si môžete vyšliapať pešo, fyzicky menej zdatní môžu ísť lanovkou, ktorá je súčasťou pražskej MHD. Keď sa už ocitnete na vrchu, môžete ísť na rozhľadňu, do zrkadlového bludiska alebo aj do hvezdárne. Kúsok od rozhľadne smerom na Pražský hrad sa však nachádza ďalšia pamiatka a tou je Strahovský kláštor, ktorý bol založený už v 12. Storočí. Tu by som rada upozornila na to, že v kláštore sa nachádza aj nádherná Strahovská knižnica. Patrí medzi najzachovalejšie a najcennejšie knižnice nielen v Českej republike. Pamätám si, že keď som ju navštívila ako dieťa bol návštevníkom umožnený vstup do jednotlivých miestností, čo sa už dnes bohužiaľ nedá a na tento unikát sa môžete pozrieť už len z prahu dverí.

During our last visit of Prague the weather was so nice that we wanted to spend as much time as possible outside. If you are as lucky as we were, please do not miss to take a walk to the Petřín hill. These parks represent the largest green area in the city centre and believe me, there is not a better place for stunning views than from its top. Moreover, in Spring it’s the most romantic place to be J. If you have the time you can just walk all the way to the top but there is also a public transport cableway available for those who are less physically fit. Being at the top, you can visit the lookout tower, mirror maze or go to the Štefánik’s observatory. If you take a short walk towards the Prague castle, there is another interesting place to see. Its the Strahov monastery founded in 12th century. I would like to point out here that inside the monastery, there is also a beautiful library which belongs to the best preserved and most valuable libraries not only in Czech Republic. I remember that when I visited it as a child, people were allowed to walk inside the two halls filled with precious literature. Unfortunately nowadays this is forbidden and you can just look into the rooms from the doorsill.View from Petřín hill / Výhľad z Petřína


Strahov monastery /Strahovský kláštor
Strahov library / Strahovská knižnica
Strahov library / Strahovská knižnica
Praha nie je iba mestom kultúrnych pamiatok, ale aj mestom zábavy a hlavne piva. Od toho belgického sa líši najmä chuťou a percentami J Nočný život je tu pestrý, pričom divadlá, bary, galérie alebo múzeá zamestnajú aj najnáročnejšieho návštevníka. Tak čo, mali by ste záujem o prechádzku?

Prague is not only the city full of cultural sights, but also the city of entertainment and most importantly the city of beer. Czech beer varies from the one I tasted in Belgium mainly in its taste, but also with its strength J  Prague nightlife is eventful and its theatres, bars, galleries or museums manage to occupy even such visitors, which are hard to please. So what do you think, would you be interested to take a walk?Lucerna

12 komentárov :

 1. Krásné fotky!! Prahu mám moc ráda a ráda ji navštěvuji..:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :) ja jej veru tiež nemám nikdy dosť :) isto ešte nejaké články pribudnú :)

   Odstrániť
 2. Nádherné fotky :) do Prahy sa v blízkej dobe chystám aj ja ♥ je to krásne mesto

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za kompliment :) uži si výlet a ak objavíš niečo zaujímavé napíš! :)

   Odstrániť
 3. Och ja tieto Tvoje clanky skratka milujem! :)) Vzdy sa potesim ked zbadam ze pribudlo nieco nove! :) A vzdy to mas tak dobre prepracovane, ze staci zbalit tasku a vyrazit - vsetky tipy co neobist najdem u Teba :))) A klobuk dolu pred fotkami. Pre mna osobne sa mesta fotia strasne tazko a zvladla si to na jednicku s hviezdickou! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Moc hezke fotky ! za dva tydnu taky jedu projit si Prahu ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 5. It's so beautiful!! <3 Amazing pictures :)

  Kisses, Kali
  www.kalisinspiration.com

  OdpovedaťOdstrániť
 6. V Praze jen tak po památkách jsme nebyla hodně dlouho a docela mě to mrzí. Většinou Prahu jen prolítneme a není na nic čas. Ale rozkvetlé stromy na Petříně jsou úžasné!:)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Nádhera ;) Už sa teším na leto keď sa tam opäť dostanem ;)
  MORE than FASHION

  OdpovedaťOdstrániť

Made With Love By The Dutch Lady Designs