Pilsen, city of beer

31. 5. 2015Cestovať zo Slovenska až do západných Čiech a Plzne môže byť zdĺhavé a vyčerpávajúce. No len v tom prípade, že sa nemáte na čo tešiť. Oslavy oslobodenia mesta ponúkajú skvelú príležitosť na to, aby ste sa s ním bližšie zoznámili. O to viac keď bola Plzeň na rok 2015 vyhlásená za európske hlavné mesto kultúry. A ak máte aj mužskú spoločnosť, ktorá sa nevie dočkať ochutnávok piva priamo zo zdroja, všetky pochybnosti idú bokom!

Travelling from Slovakia to western Bohemia and Pilsen can be quite lengthy and exhausting. But only if you have nothing to look forward to. Also the Liberation festival presents great opportunity to get better acquainted with the city itself. In addition, Pilsen has been selected as European Capital of Culture in 2015. When deciding whether or not to arrive, I bet your doubts will disappear if some of your travel mates are men who just can‘t wait to taste the famous Pilsner beer from its original source.


Priznám sa, že pre mňa bol hlavným lákadlom celého výletu najmä koncert Lynyrd Skynyrd o ktorom som už písala TU. Aj keď som niekde zaregistrovala, že povojnové oslobodenie mesta americkou armádou sa tu hojne oslavuje, vôbec by mi nenapadlo, že až v takej veľkej miere! Na každom kroku sme stretávali vojenské tereňáky, tanky, vojenské tábory, mužov vo vojenských uniformách a dievčatá vyobliekané tak, ako zvykli chodievať naše babky za mlada v 40. rokoch minulého storočia. Až mi prišlo ľúto, že som so sebou nič takéto špeci nemala. Celé mesto sa vrátilo o 75 rokov naspäť a to hlavne v momente, keď na hlavnom námestí spustil večer svoju muziku legendárny kráľ swingu Ondrej Havelka a jeho Melody Makers. Všetkým sa nám zrazu chcelo tancovať...

I must admit that the reason why I was so excited about this trip was mainly the Lynyrd Skynyrd concert about which I have already posted HERE. Even though I noticed that the post-war liberation of the city by American troops has been greatly celebrated here, I had no idea to what extent! You could see military cars, tanks and even camps on every corner. Men wearing military uniforms and girls dressed like our grandmothers used to when they were young back in the 40s. I felt so sorry that I didn‘t bring anything so special with me. The whole city looked like 75 years ago. I perceived this mainly when the legendary Czech king of swing Ondrej Havelka with his Melody Makers hit the stage at the main square. Suddenly we all felt the urge to dance…

Ak pri potulkách dostanete chuť na nejakú maškrtus, nazrite do kaviarničky Il Mío Café v blízkosti vysokej vodárenskej veže. Ponuka domácich koláčov uspokojí každého gurmána a ak Vám praje počasie, kávičku si môžete vychutnať aj na terase. Odtiaľ je to už len na skok na námestie republiky, ktorého dominantou je gotická katedrála sv. Bartolomeja. Tento kostol bol založený pravdepodobne v rovnakom čase ako aj mesto samotné, t.j. v trinástom storočí. Jeho hlavná loď je bohato zdobená a za najcennejšiu pamiatku v interiéri sa považuje soška tzv. Plzenskej madonny zo 14. storočia. Nachádza sa na hlavnom oltári a k jej vzniku sa viažu rôzne legendy. Dnes je jedným z hlavných symbolov mesta.

When your sweet tooth starts to crave its needs, try a small café called Il Mío Café right next to the high water tower. Their cakes are all homemade and definitely manage to satisfy every gourmet. When the weather is nice you can just enjoy your latte outside on the terrace. From there its just a few minutes to the main square Náměstí republiky which is dominated by the gothic St. Bartholomew’s cathedral. This church was established probably at the same time as the city itself, that is in the 13th century. Its main nave is richly decorated and the most valuable decoration inside is the statue of Pilsen Madonna made in 14th century. It is situated in the middle of the main altar and many legends exist that talk about its creation. Nowadays it’s one of the main city symbols.

Námestie republiky je pozoruhodné hlavne krásnymi budovami, ktoré ho obklopujú. Najzaujímavejšou z nich je bezpochyby mestská radnica, ktorá je zároveň aj najkrajšiu renesančnou budovou v meste. Keď sa poriadne prizriete, tak na priečelí zbadáte vyobrazenia troch panovníkov, ktorí sa významným spôsobom zapísali do histórie mesta: Václav II (zakladateľ), Ján Luxemburský (udelil mestu mnohé výsady) a cisár Rudolf II Habsburgský, ktorý si Plzeň tak obľúbil, že si ju zvolil za svoje hlavné sídlo.  Keď sme po príjemnej obhliadke hlavných uličiek vyhladli, vybrali sme sa do Starej Sladovne. Je to útulná stredovekom inšpirovaná reštaurácia, kde Vám naservírujú pivo aj v litrovom pohári. Neodolali sme však ani ponuke jedál a nasýtili sme sa vynikajúcimi domácimi špecialitami.

The main square Náměstí republiky captivates by its many beautiful surrounding buildings. The most interesting one is the town hall building, which is also the most beautiful renaissance sight of the city. When you look carefully you might notice that on its front facade, three rulers that contributed to the city’s wealth are depicted: Wenceslaus II (city‘s founder), John of Bohemia (granted the city with many privileges) and Rudolf II, Holy Roman Emperor, who liked the city so much that he made it his main seat. When we got a bit hungry after the walk through the main streets, we went to the Stará Sladovna restaurant. In this cosy middle-ages themed place you can get a beer in a big 1 litre glass and a delicious food (mostly involving meat and traditional Czech cuisine).
Predtým ako sme sa vydali na posledné (a pre mužské osadenstvo aj najdôležitejšie) miesto v meste, išli sme sa ešte pozrieť na orientálne zdobenú Veľkú synagógu. Tak ako napovedá aj jej názov, ide o druhú najväčšiu synagógu v Európe a tretiu najväčšiu na svete, pričom jej vežičky výrazne vyčnievajú nad okolitými budovami. Dnes už náboženským cieľom veľmi neslúži ale odohrávajú sa v nej skôr rôzne kultúrne udalosti.

Before we headed to last (for the male part our trip the most important) place in the city, I didn’t want to miss seeing the Moorish revival Great Synagogue. As hinted by its name, this is the second biggest synagogue in Europe and the third biggest in the world. It is so high that its two towers stick out of the surrounding buildings. Sadly, nowadays the synagogue is used mostly for cultural events.

Ako som už jemne načrtla v úvode, to čím je Plzeň najznámejšia vo svete všetci dobre vieme – pivo.  Známy pivovar Pilsner Urquell, v ktorom sa zrodil obľúbený druh piva Pilsener je možné navštíviť kedykoľvek v roku a jeho jedinečná prehliadka patrí medzi najlepšie hodnotené na svete. Za prekvapivo nízku cenu (149Kč v češtine) sa návštevníci dozvedia množstvo informácií o vzniku pivovaru, hlavných ingredienciách miestneho piva a najmä o spôsobe akým sa vyrába. Na konci prehliadky každého smädného turistu odmenia ochutnávkou pravého nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner. Načapujú vám ho priamo z dreveného suda v bludisku starých pivníc. Aby bolo jasno, čo sa piva týka nie som žiadny odborník, ale takúto príležitosť nedostanete nikde na svete a tradične kvasené pivo chutí až neporovnateľne vynikajúco!

As I already mentioned in the introduction, we all know what Pilsen is famous for in the world – its beer. The well-known Pilsner Urquell brewery, in which the Pilsener type of beer originated, is opened to visitors throughout all year and its tour is considered one of the world‘s best rated tourist attractions. For a surprisingly cheap price (7€) you will get to know everything about the origins of the brewery itself, the main ingredients of the local beer and last but not least about the procedure of its making. At the end of the tour, each thirsty tourist is rewarded with tasting of the original unfiltered and unpasteurized Pilsner beer. They will tap it for you right from the wooden barrel within the maze of the old cellars. To be honest, I am not an expert when it comes to beer, but you won’t get an opportunity to try this anywhere in the world and the traditionally fermented beer is incomparably better than the usual one you will get in your store! 
12 komentárov :

 1. skvelý článok, zbiehajú sa mi slinky na Plzničku! :) ďakujeem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Veľmi pekné fotky a super článok :)

  www.aduliksun.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 3. V Plzni jsme byla před pár lety a město se mi moc líbilo. Ale nejvíc jsem si zamilovala jejich ZOO, ta byla opravdu úžasná. Myslím, že jedna z nejhezčích zoo co v Čr máme :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tam sme to už bohužiaľ nestihli :) ďakujem za tip nabudúce to napravíme!

   Odstrániť
 4. Krásné fotky, ta na té motoce je nejlepší :)
  Lovies 47
  GIVEAWAY

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Hezké fotky, ! vypadá to na super akci :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jééééj, mam tak rada Plzeň. Chvíľu sme tam žili. Oslavy oslobenia sú fakt super. Veľký zážitok. A predstav si, že nemám rada pivo!!! To je veľký hriech v Plzni. o)))

  Anna
  www.flostenparadise.com

  OdpovedaťOdstrániť

Made With Love By The Dutch Lady Designs